Cheat meals
Fitness

Cheat day – den slasti nebo utrpení?

Cheat day je den, kdy si v rámci jinak přísnější diety můžete dovolit sníst cokoliv, aniž by se vám to stihlo uložit do tuků. Výhodou je, že vám to pomůže rozhýbat metabolismus. Doplníte hormon leptin, který při dietě chybí, resp. se jeho množství v těle snižuje. Většinou do sebe za tento den naperete spoustu sacharidů a tuků na úkor bílkovin, čímž doplníte jejich deficit z dietních dnů a naberete energii do svalů. A také je to dobré pro vaši psychiku. I když ta psychika může být trochu diskutabilní, může se to totiž hrozně rychle zvrhnout…

Rozhodla jsem se vám do detailu otevřeně popsat, jak jsem vnímala cheat day, když jsem s ním začínala úplně poprvé. Někdo z vás mohl zažít to samé, někdo s tím třeba takový problém nemá, já na začátku měla. Když si to zpětně vybavím, přijde mi to dost úsměvné :). Naštěstí už je to teď v pohodě.

Jak to tedy bylo?

Cheat meal 1

“Cheat day mám nastavený v rámci diety každý týden. Jak to říci, dieta je přísná a jeden den si pochutnat je paráda, jenže…mi je vždycky večer blbě.”

Co se mi většinou honí hlavou?

Čtvrtek

Už jen dva dny a můžu si dát co chci, co to bude tentokrát?

Měla bych stihnout granolu s jogurtem nebo ovesnou kaši. Taky bych měla sníst i něco vyloženě nezdravého – itálie, vietnam, indická, fastfood? (Ne! Burgery moc nemusím, ale zase když je ten cheat? No uvidím…)”

Od čtvrtka se vše začíná točit kolem přemýšlení nad tím, co všechno musím v tento den sníst, abych si to co nejvíc užila. 

Pátek

Juchů, už zítra po kardiu… To zase nebudu moct dospat. Mně zase bude blbě.

“Neměla bych to tentokrát přehánět… Kam mám jít na dezert, aby byl co nejlepší? Co si koupím? Hmm, třeba Orea, flapjack, sušenky? Bože! Vždyť v normálním režimu bych si Oreo ani nekoupila, tak proč teď?”

Sobota – den CH!

“5:30 – Ha! Už nemůžu spát! Konečně, těšila jsem se na to, jak malá holka. Dám si teď hoďku kardio a pak….”

Cheat meal 3

Když nastane den CH, vše se musí přizpůsobit jedinému –  jídlu. Člověk kvůli tomu upraví i svůj program. Nejvíc z celého dne si užiji snídani; většinou mám velkou porci – lívance, kaše, jogurt, vločky, ovoce, arašídové máslo. Základ k nacpání si ale udělám dobrý. I při cheat day bych měla dodržovat cca 2-3 hodiny mezi jídly. “Ještě mi sice neslehlo ze snídaně, ale to neva, pošlu tam na sváču něco dalšího.” Oběd je docela v pohodě, to se tolik nepřejím. Po obědě se ale většinou snažím vymyslet, kam na nějaký dobrý dezert. Do toho jsem si vlastně ještě koupila ty sušenky a taky spoustu ovoce… A je to tu… Sice dodržuji 2hodinový odstup, ale sázím to tam, co to dá.

Blíží se večer a člověk je přecpanej, že by nemusel jíst 3 dny, ale stejně si ještě “musí” dát dobrou večeři, protože zítra bude jen kuřecí. Hlava dobrovolně vypne a člověk nedokáže odhadnout, kdy se nají naplno tak, že se nemůže zvednout…

Takhle se mi jednou stalo, že jsem si ještě po večeři dala 3 opečené toasty s nutelou, posypané sušenýma banánama a kakajíčko s mlékem (jo, je pravda, že nikdo nebyl doma). Bylo 10 hodin večer? No a co? Tak půjdu spát dneska déle no…. Ujetost? Souhlasím.

A v tu chvíli to přijde…nejhorší část celého dne!!! Totální pocit přežrání, bolesti žaludku, střev, nafouknutí. Nejhorší ze všeho je, když to dojde do fáze, že fakt nemůžete dýchat, natož spát. Nezbývá nic jiného, než tomu trochu pomoci a žaludek prostě vyprázdnit… S pocitem, že to teda asi nebylo úplně ok, si jdete lehnout…

Cheat meal 2

Day after

Probudíte se oteklí, břicho pořád bolí… Nemáte na nic chuť. Je jasné, že díky cheat day zadržujete velké množství vody a oteklosti se tím pádem nevyhnete. Je dobré tento den hodně pít, aby se oteklost zmírnila. Cítíte se sice jako otesánek, ale na tréninku máte opravdu spoustu síly a dokážete zvednout víc. A po cvičení ta odulost začne pomalu odcházet.

Další dny

Další den už se dostáváte do normálu (po dvou dnech s 0 sachry není divu). Další dny je to lepší a lepší a vy vidíte, jak se vám voda odplavuje a i přes tento žrací den hubnete. A jsme zase u toho, nechcete se toho dne dobrovolně vzdát! 🙂

Jak s ním tedy naložit, aby se stavy přežranosti neopakovaly?

Aby se ze mě nestal maniak, rozhodla jsem se k tomu přistupovat trochu s rozumem. Přece jen je cheat day o rozhýbání metabolismu a ne o přivození žaludečních vředů.

Rozhodla jsem se cheatovat jen půl dne. To znamená 3 jídla – snídani, svačinu, oběd, popř. nějaký dezert. Večer už jsem si dávala jen něco lehkého a zdravého a fungovalo to.

Poté jsem měla 3 měsíce méně striktní režim, ve kterém jsem cheat days nezařazovala vůbec. V současné době jsem zase v dietnějším režimu a cheat days zařazuji a dokonce si již mohu dovolit celý den, protože je zvládám skvěle :). Nepřejídám se, změnila jsem i přístup, kdy prvně plánuji aktivity a poté až jídlo. Sice je to jen jeden den, ale zase jich ještě bude spoustu a vždy ještě budete mít možnost si jídlo užít. 🙂

Tak cheatujte s rozumem, ať je to pro vás slast a ne v konečným důsledku strast! 🙂

 

Předchozí post Next Post

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Nikol 7. 3. 2018 at 22:14

  Konečně článek, který jsem hledala! Stalo se mi totiž bohužel to stejné…prostě mozek najednou nevidí nic, než co ještě slupnout, co si “normálně dát nemůžu”. Byla jsem celkem zoufalá z toho, že jsem jediný šilenec na světě, ale teď když vidím, že ne…startuji cestu za rozumným Cheat dayem!:)

  • Reply blondabrunet 12. 3. 2018 at 16:38

   Nikol, jediná asi nebudeš 😉 Myslím, že to má takhle hodně lidí, jen to možná ještě nikdo takhle otevřeně nepopsal… 😀

 • Reply Kačka 5. 9. 2018 at 20:20

  Super !!
  Já už jsem tomu svému dni začala říkat humus den.
  Den aniž bych ho plánovala.
  Stane se mi to 1x týdně, kdy dostanu obrovskou chuť na sladké . Ujizdim si na pecenych čoko cerealiich s kousky čokolády . Začnu se lžičku a končím u kýble s červenou lopatkou . Je to dobrý dokud se nenapiju a vločky se nenafouknou. Po sladkem slané.. a celou noc lezim s Ranisanem a Espumisanem.
  Tohle co říkáte je super. Půjdu na to od rána a odpoledne už lehčí jídlo ať se mužů ráno a další 3dny hýbat .
  Díky

 • Leave a Reply